Simona Halep, victorie URIAȘĂ în Fed Cup

halep Simona Halep, victorie URIAȘĂ în Fed Cup Simona Halep, victorie URIAȘĂ în Fed Cup

Simona Halep a obținut o victorie uriașă împotriva chehoaicei Petrea Kvitova, în sferturile de finală ale turneului Fed Cup, în care se înfruntă echipele României și Cehiei.

Simona Halep s-a impus, după un meci care a durat 2 ore și 10 minute, cu scorul de 6-4, 3-6, 6-3.

În urma acestei victorii, România conduce cu 2-1 la meciuri împotriva Cehiei. Urmează să se dispute meciul dintre Monica Niculescu și Karolina Pliskova.

Monica Niculescu și Karolina Pliskova au jucat de două ori una împotriva celeilalte, iar românca s-a impus de fiecare dată.

Ultima partidă a zilei va fi meciul de dublu, dintre perechile Andreea Mitu(104)/ Ralura Olaru (45 WTA la dublu)  –  Denisa Allertova (59 WTA)/Barbora Strycova (41 WTA).