Andrei Ștefănescu, grav accidentat la Art Football 2016. Foto

Andrei Ștefănescu a suferit un accident destul de grav în timpul unei partide de fotbal. Naționala Artiștilor Fotbaliști din România, prezentă în aceste zile la Campionatul Mondial Art Football 2016 - Moscova a avut astăzi primul meci din grupe, România a jucat cu Turcia pe care a învins-o cu 3 - 1. Galerie FOTO.

Art Football 2016  se arată, mai mult decât în anii precedenți, un campionat de fotbal cât se poate de serios. Cu reguli oficiale, arbitri oficiali și nu în ultimul rând cartonașe roși.

Astăzi Naționala Artiștilor Fotbaliști din România a învins cu 3 – 1 naționala din Turcia, dar cu toate acestea, Daniel Chiriță, antrenorul echipei susține că a fost un meci foarte greu.

La începutul celei de-a doua repriză Mircea Brânzei a primit cartonaș roșu în urma unui fault, intervenție pe care arbitrul a considerat-o suficient de dură pentru al elimina pe acesta de pe teren, si a primi suspendare în următoarea etapă.

loading…

În minutul 30, Florin Moise a primit un al doilea cartonaș galben, iar România a rămas în 9 oameni. Eforturile depuse de Daniel Chiriță înpreună cu echipa pe care o conduce s-au dovedit a fi răsplătite. Români au rezistat până la finalul meciului în 9 oameni și au câștigat cu 3 – 1.

Golurile României au fost înscrise de:

Varniote Rares (Free Deejays)

Cristian Dumitrache (Actor Atletico Textila)

Daniel Chiriță (fost internațional și antrenor al echipei)

Meciul nu a fost lipsit nici de evenimente neplăcute. În urma unui contact dur cu un adversar, Andrei Ștefăneșcu (AlbNegru) a fost accidentat la mâna stângă, însă a putut să continue jocul.

La mijlocul celei de-a doua repriză și portarul selecționatei din Turcia a fost grav accidentat, având nevoie de intervenția echipei medicale.

Luni, 30 mai, artiștii români vor avea timp de repaus, urmând ca marți, 31 mai,  la ora 20.00 să aibă loc meciul cu Italia. Urmează un duel greu, având în vedere faptul că Italia este o echipa extrem de puternica. Să le ținem pumnii artiștilor români.