Nominalizatii la Premiile Oscar 2012

Academia americana de film a anuntat, marti, nominalizarile la cea de-a 84-a editie a Premiilor Oscar. Marii favoriti au fost prezentati de actrita Jennifer Lawrence si presedintele academiei, Tom Sherak, in cadrul galei desfasurata la Samuel Goldwyn Theater, in Beverly Hills.Nominalizatii la Premiile Oscar 2012 Nominalizatii la Premiile Oscar 2012

La categoria cel mai bun film au fost nominalizate peliculele War Horse, The Artist, Moneyball, The Descendants, The Tree of Life, Midnight in Paris, The Help, Hugo, Extremly Loud and Incredibly Close.

Pentru cel mai bun in rol principal candideaza in acest an George Clooney, Jean Dujardin, Gary Oldman si Brad Pitt. La categoria feminina au fost nominalizate Glenn Close, Viola Davis, Rooney Mara, Meryl Streep si Michelle Williams.
Actritele nominalizate pentru cel mai bun rol secundar sunt Berenice Bejo (The Artist), Jessica Chastain (The Help), Octavia Spencer (The Help), Melissa McCarty (Bridesmaids), Janet McTeer (Albert Nobbs).

La categoria masculina au fost nominalizati Kenneth Branagh (My Week with Marilyn), Jonah Hill (Moneyball), Nick Nolte (Warrior), Max von Sydow (Extremly Loud and Incredibly Close) si Christopher Plummer (Begginers).

Cel mai bun regizor va fi ales dintre Woody Allen, cu Midnight in Paris, Michel Hazanavicius, cu The Artist, Terrence Malick, cu The Tree of Life, Alexander Payne, cu The Descendants, si Martin Scorsese, cu Hugo.

Cel mai bun film animat va fi ales dintre A Cat in Paris, Chico & Rita, Kung Fu Panda 2, Puss in Boots si Rango.

Pentru Premiul Oscar pentru cel mai bun film strain au fost nominalizati Bullhead (Belgia), Footnote (Israel), In Darkness (Polonia), Monsieur Lazhar (Canada), A Separation (Iran).

Cel mai bun scenariu adaptat: “The Descendants” (Alexander Payne, Nat Faxon, Jim Rash), “Hugo” (John Logan), “The Ides of March” (George Clooney, Grant Heslov, Beau Willimon), “Moneyball” (Steven Zaillian, Aaron Sorkin, Stan Chervin), “Tinker Tailor Soldier Spy” (Bridget O’Connor, Peter Straughan)

Cel mai bun scenariu original: “The Artist” (Michel Hazanavicius), “Bridesmaids” (Annie Mumolo, Kristen Wiig), “Margin Call” (J.C. Chandor), “MidnightinParis” (Woody Allen), “A Separation” (Asghar Farhadi)

Cea mai buna imagine: “The Artist” (Guillaume Schiffman), “The Girl with the Dragon Tattoo” (Jeff Cronenweth), “Hugo”(Robert Richardson), “The Tree of Life”(Emmanuel Lubezki), “War Horse” (Janusz Kaminski)

Cel mai bun montaj: “The Artist” (Anne-Sophie Bion and Michel Hazanavicius), “The Descendants” (Kevin Tent), “The Girl with the Dragon Tattoo” (Kirk Baxter si Angus Wall),
“Hugo” (Thelma Schoonmaker), “Moneyball” (Christopher Tellefsen)

Cea mai buna coloana sonora: “The Adventures of Tintin” – John Williams, “The Artist” – Ludovic Bource, “Hugo” – Howard Shore, “Tinker Tailor Soldier Spy” – Alberto Iglesias, “War Horse” – John Williams

Cel mai bun cantec: “Man or Muppet” din “The Muppets” – Bret McKenzie, “Real inRio” din “Rio” – Sergio Mendes, Carlinhos Brown, Siedah Garrett

Cel mai bun montaj de sunet: “Drive”, “The Girl with the Dragon Tattoo”, “Hugo”, “Transformers: Dark of the Moon”, “War Horse”

Cel mai bun mixaj de sunet: “The Girl with the Dragon Tattoo”, “Hugo”, “Moneyball”, “Transformers: Dark of the Moon”, “War Horse”

Cele mai bune efecte vizuale: “Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2”, “Hugo”, “Real Steel”, “Rise of the Planet of the Apes”, “Transformers: Dark of the Moon”

Cel mai bun machiaj: “Albert Nobbs”, “Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2”, “The Iron Lady”

Cele mai bune costume: “Anonymous” (Lisy Christl), “The Artist” (Mark Bridges), “Hugo” (Sandy Powell), “Jane Eyre” (Michael O’Connor), “W.E.” (Arianne Phillips)

Cel mai bun scurtmetraj animat: “Dimanche/Sunday”, de Patrick Doyon, “The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore”, de William Joyce si Brandon Oldenburg, “La Luna”, de Enrico Casarosa, “A Morning Stroll”, de Grant Orchard si Sue Goffe, “Wild Life”, de Amanda Forbis si Wendy Tilby

Cel mai bun scurtmetraj de fictiune: “Pentecost”, Peter McDonald si Eimear O’Kane, “Raju”, de Max Zähle si Stefan Gieren, “The Shore”, de Terry George si Oorlagh George, “Time Freak”, de Andrew Bowler si Gigi Causey, “Tuba Atlantic”, de Hallvar Witzø

Cel mai bun documentar: “Hell and Back Again”, de Danfung Dennis si Mike Lerner, “If a Tree Falls: A Story of the Earth Liberation Front”, de Marshall Curry si Sam Cullman, “Paradise Lost 3: Purgatory”, de Charles Ferguson si Audrey Marrs, “Pina”, de Wim Wenders si Gian-Piero Ringel, “Undefeated”, de TJ Martin, Dan Lindsay si Richard Middlemas

Cel mai bun scurtmetraj documentar: “The Barber of Birmingham: Foot Soldier of the Civil Rights Movement”, de Robin Fryday si Gail Dolgin, “God Is the Bigger Elvis”, de Rebecca Cammisa si Julie Anderson, “Incident in New Baghdad”, de James Spione, “Saving Face”, de Daniel Junge si Sharmeen Obaid-Chinoy, “The Tsunami and the Cherry Blossom”, de Lucy Walker si Kira Carstensen

Gala decernarii Premiilor Oscar se va desfasura pe 26 februarie, la Teatrul Kodak din Hollywood. Gazda evenimentului va fi actorul Billy Crystal.

loading...

Comentarii

Siteul showbizreport.ro foloseste cookies. Continuarea navigarii pe acest site se considera acceptare a politicii de utilizare a cookies. Afla mai multe accesand POLITICA COOKIES.